W dniach 28.01-02.02.2014r. w ramach programu Comenius- SHARES pod opieką Pani Moniki Łydki i Pani Beaty Haryszyn wzięliśmy udział w wizycie roboczej w portugalskiej miejscowości Beja. Realizowany projekt dotyczy pozyskiwania energii odnawialnej z naturalnych źródeł na terenie Portugalii, Hiszpanii, Belgii, Rumunii, Niemiec, Polski i Cypru.
Zaraz po przyjeździe każdy z nas został przydzielony do rodzin, które wykazały się gościnnością i ciepłem, traktując nas jak nowych domowników. Dzięki naszym gospodarzom poznaliśmy narodową kuchnię, kulturę oraz miejscowość. Zaskoczyła nas wyjątkowo niska temperatura w mieszkaniach, wynikająca z braku ogrzewania centralnego, do której trudno było nam się przyzwyczaić, a także obfitość późnowieczornych posiłków, przypominających nasze dwudaniowe obiady. W ciągu dnia przeważały drobne przekąski w postaci chipsów i słodyczy, natomiast wieczorem mieliśmy okazję spróbować owoców morza czy tradycyjnego dania z dorsza. Mimo że miejscowość Beja należy do regionu Alentejo słynącego ze spokojnego, prostego życia, spotkania towarzyskie i kolacje poza domem mają miejsce częściej niż w Polsce i przebiegają bardziej żywiołowo. Portugalczycy na tle innych obcokrajowców wyróżniali się przede wszystkim otwartością i energicznością, co sprawiało, że nuda nie towarzyszyła nam nawet przez moment.
Jednak zapoznanie się z kulturą i nowymi osobami to tylko uzupełnienie naszej przygody. W ciągu czterech dni intensywnej pracy w grupach złożonych z reprezentantów każdego kraju wysłuchaliśmy prezentacji przygotowanych przez uczniów na temat pozyskiwania energii odnawialnej w danym kraju, obejrzeliśmy filmy ukazujące źródła strat energii w każdej ze szkół, przedyskutowaliśmy problemy każdego z państw dotyczące niedoboru źródeł energii i na podstawie tych działań stworzyliśmy uniwersalną ankietę, która wkrótce zostanie zamieszczona na stronie naszej szkoły.
By dodatkowo poszerzyć naszą wiedzę dnia 30 stycznia odwiedziliśmy elektrownię wodną, która stanowi jeden z największych tego typu obiektów w Europie, gdzie wysłuchaliśmy wykładu na temat jej działania, a także elektrownię fotowoltaiczną w miejscowości Serpa. Następnego dnia zwiedziliśmy Evorę, w której przedstawiono nam punkt ładowania samochodów elektrycznych oraz wyjaśniono nam działanie systemu INOVGRID firmy EDP, który pozwala w innowacyjny sposób doprowadzać i zarządzać energią elektryczną. W drodze powrotnej zaprezentowano nam farmę wiatrową oraz omówiono korzyści i wady, wynikające z jej użytkowania.
Nasz pobyt w Portugalii zwieńczyła uroczysta, pełna wzruszeń kolacja przygotowana przez uczniów i pracowników szkoły, a także występy artystyczne regionalnych artystów.
Cieszymy się, że mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać nowych ludzi i kulturę, ale także zdobyć wiedzę na temat tak ważnego zagadnienia związanego z ochroną środowiska.
Aleksandra Haryszyn i Marcin Olek