ZSTiO - Gorzów Wielkopolski

Switch to desktop Register Login

Artykuły

Święto Odzyskania Niepodległości

ccObchody Święta Odzyskania Niepodległości mają w naszym kraju długą tradycję. Tradycję która obejmuje czasy chwały ale również mroku wojny oraz czasów komunizmu. Pierwsze obchody tego święta zbiegły się z momentem przeniesienia zwłok nieznanego żołnierza który zginął w obronie Lwowa i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim do jakże dobrze nam znanego Grobu Nieznanego Żołnierza  znajdującego się w Warszawie. Do miejsca które dzięki temu stało się dla każdego Polaka symbolem wiekowej walki o wolność i tożsamość narodową. Tym bardziej ważnym dniem dla kadetów ZSTiO był dzień 08.11.2013r.

O godzinie 13.15 kadeci naszej szkoły wspólnie z Dowództwem Garnizonu Skwierzyna oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli w  uroczystej mszy odprawionej za naszą ojczyznę i szkołę przez ks. proboszcza kanonika Ryszarda Przewłockiego oraz  księdza majora Szczepana Madonia - kapelana Garnizonu Wędrzyn  w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

Podczas mszy kadeci złożyli dary w postaci wina, chleba, owoców oraz roty ślubowania. Msza święta uświetniona była ujmującym za serca wszystkich uczestników kazaniem, przygotowanym  na tę uroczystość przez księdza Artura Nebelskiego.

O godzinie 14:15 kompania honorowa wraz z pocztami sztandarowymi, pododdziałami i  zaproszonymi gośćmi przemaszerowała na Plac Grunwaldzki, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Uroczystość obchodów 95 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości zaszczycili swą obecnością:

 • Jan Świrepo - Wicewojewoda Lubuski
 • Tadeusz Jędrzejczak - Prezydent Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Stefan Sejwa - Zastępca Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Alina Nowak - Zastępca Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Ewa Piekarz - Zastępca Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Adam Kozłowski - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Aleksander Szperka - zastępca Burmistrza Skwierzyny
 • Stefan Mocek - Doradca Wojewody Lubuskiego
 • Wiesław Ciepiela - Przedstawiciel Biura Poseł na Sejm RP p. Krystyny Sibińskiej
 • Grażyna Wojciechowska - Radna Niezależna Rady Miasta Gorzowa Wlkp.
 • Radosław Wróblewski - Wicekurator Oświaty
 • płk dr hab. Tadeusz Szczurek - Prorektor ds. wojskowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie
 • ppłk Sławomir Lewicki - Komendant 45 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Wędrzynie
 • ppłk Przemysław Mikołajczak - Komendant Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie
 • nadinspektor Ryszard Wiśniewski - Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp.
 • mł. bryg. mgr Krzysztof Strzyżykowski - Miejski Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp.
 • Czesław Matuszak - Komendant Straży Miejskiej w Gorzowie Wlkp.
 • płk mgr Andrzej Smukała - Dyrektor LOK w Gorzowie Wlkp.
 • Bogumił Wielkoszewski - Prezes Koła Saperów Polskich
 • Jerzy Wernerowski - Prezes Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego
 • phm Marzanna Chylicka - Komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Gorzowie Wlkp.
 • Barbara Zajbert - Prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorzowie Wlkp.
 • Gabriela Gronowska - Przewodnicząca Międzyszkolnej Komisji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność
 • Henryk Salej - Stowarzyszenie Lubuskich Pracodawców

 

Po złożeniu meldunku przez Dowódcę uroczystości mjr Macieja Wegnerowskiego Dowódcy Garnizonu Skwierzyna ppłk Dariuszowi Stróżewskiemu, ten ostatni powitał wygłaszając krótkie okolicznościowe przemówienie wszystkich zaproszonych gości. Następnie głos zabrała pani Dyrektor Marlena Młynarczyk nawiązując, w swym przemówieniu, do historii walk niepodległościowych i roli kadetów oraz szkolenia wojskowego w tworzeniu tożsamości narodowej.

Po przemówieniach odczytane zostało przez panią Aleksandrę Frontczak zarządzenie dyrektora w sprawie nadania tytułu kadeta. Kadeci pierwszego roku po raz pierwszy w historii istnienia klas wojskowych w ZSTiO złożyli ślubowanie na sztandar szkoły w obecności Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp., pana Tadeusza Jędrzejczaka oraz w asyście sztandaru wojskowego 35 Sdr OP.

Do ślubowania przystąpiło 31 kadetów klasy 102t:

 1. BARANOWSKA PAULINA
 2. BIAŁCZAK WOJCIECH
 3. CHMIELNICKI MATEUSZ
 4. DOMAGAŁA WANESSA
 5. FARYNOWICZ MATEUSZ
 6. GOŁĘBIOWSKI MATEUSZ
 7. GÓRECKI MACIEJ
 8. GÓRSKI KRZYSZTOF
 9. KARPIŃSKI WOJCIECH
 10. KAŹMIERCZAK MAREK
 11. KRAUS KACPER
 12. KUŚMIERZ JAKUB
 13. KUZIAK PIOTR
 14. TOBIASZ PAULA
 15. TOMKIEWICZ AGNIESZKA
 16. MARCINKOWSKA JOANNA
 17. MAZURCZYK DOMINIK
 18. MIKOŁAJCZYK RADOSŁAW
 19. NIEGOWSKI KAMIL
 20. NOWACZYŃSKA MILENA
 21. PACYNA MATEUSZ
 22. PILCH OSKAR
 23. RADEJ MATEUSZ
 24. SIERŻANT NATALIA
 25. SZAŁEK IGA
 26. SZCZUDŁO MATEUSZ
 27. URBANIAK ADRIAN
 28. WIECZOREK BRAJAN
 29. WOJTYSIAK KAMIL
 30. WÓJTOWICZ MICHAŁ
 31. WSZOŁA PATRYK

To wielki honor i zobowiązanie dla naszych uczniów do ciężkiej i wytężonej nauki i pracy dla szkoły i kraju w myśl zawołania „PAMIĘTAJ ŻEŚ MIAŁ HONOR BYĆ KADETEM!!!”.

Po ślubowaniu odczytane zostało przez Panią Iwonę Jarocką zarządzenie w sprawie nadania certyfikatów ukończenia szkolenia wojskowego. O wręczenie certyfikatów poproszeni zostali Wicewojewoda Lubuski – Pan Jan Świrepo, Prezydent Miasta Gorzowa - Pan Tadeusz Jędrzejczak oraz Dowódca Garnizonu Skwierzyna Pan ppłk Dariusz Stróżewski.

Certyfikaty po pomyślnym złożeniu egzaminu końcowego otrzymało 23 kadetów z klasy 302t:

Sierżant kadet

Joanna Gołębiowska

 

Karolina Machtyl

 

Damian Marczak

 

Agnieszka Perchuć

 

Krystyna Wójcik

 

Mateusz Zalewski

 

Maciej Żywiec

 

Marcin Żywiec

 

Plutonowy kadet

Mateusz Hadryś

 

Klaudia Wojtyś

 

Kapral kadet

Dominika Grącka

 

Przemysław Halicki

 

Dawid Obłąk

 

Paweł Wasilenko

 

Agata Tokarska

 

Michał Puchalski

 

Starszy szeregowy kadet

Bartosz Bydychaj

 

Krystian Drabiec

 

Marcin Łęcki

 

Szeregowy kadet

Martyna Buczak

 

Mateusz Małecki

 

Krzysztof Włodarczak

 

 

Wszystkim kadetom, żołnierzom, nauczycielom oraz uczestnikom uroczystości błogosławieństwa udzielił kapelan ks major Szczepan Madoń. Uroczystość zakończył apel poległych odczytany przez oficera prasowego 35 Sdr OP por. Agnieszkę Świetlicką. Kompania honorowa oddała trzykrotną salwę honorową dla uczczenia męczeństwa i poświęcenia bohaterów narodowych. Całość zakończyła się złożeniem wiązanek pod tablicą pamiątkową upamiętniającą walki o wyzwolenie kraju.

Wszystkim gościom honorowym, rodzicom, nauczycielom oraz uczniom którzy zaszczycili nas swoją obecnością oraz zechcieli uczcić z kadetami tak ważny dzień składamy serdeczne podziękowania i wyrazy szacunku.

 

 Zapraszamy do galerii

 

Opracował: mjr Radosław Trzaskowski